Дитяча бібліотека КЗК «Жовтоводська ЦБС»
Україна, Дніпропетровська область
Індивідуальний уважний підхід до кожного читача – ось головний пріоритет дитячої бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС».
З чого все починалось?
Історія міської дитячої бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС» починає свій відлік у червні 1966 року, коли у Будинку піонерів, розташованому по вул. Б. Хмельницького, 32, було виділено перше приміщення для бібліотеки. На громадських засадах бібліотекою завідував Володимир Олексійович Могила. Перший фонд бібліотеки нараховував всього 7 тисяч одиниць. Його склали книги, подаровані мешканцями міста.
У вересні 1966 року міська дитяча бібліотека набула офіційного статусу, а першою завідуючою стала Марія Федорівна Зайва. На той час у штаті бібліотеки було два працівника: завідуюча М.Ф. Зайва та бібліотекар В.О. Могила. Вже через три роки в бібліотеці працювало троє чоловік, а фонд збільшився до 20 тисяч одиниць. Влітку 1969 року бібліотеку очолила випускниця Харківського інституту культури – перший фахівець із вищою освітою в місті Віра Данилівна Палій.
У жовтні 1978 року дитяча бібліотека ввійшла до єдиної державної системи масових бібліотек міста. Директором Жовтоводської ЦБС стала В.Д. Палій, а завідуючою міської дитячої бібліотеки призначено Наталію Володимирівну Москвітіну, яка керувала бібліотекою протягом 20 наступних років. З березня 1999 року колектив дитячої бібліотеки очолює Інна Борисівна Неделяєва.
У 1980 році з метою покращення обслуговування дитячого населення книгою в новому мікрорайоні міста при підлітковому клубі за місцем проживання «Факел» відкрито бібліотечний пункт із книжковим фондом у 3,5 тисячі видань.
Етапним як для дитячої бібліотеки, так і взагалі для всіх бібліотек міста став 1988 рік. У місті створено єдине територіально-бібліотечне об’єднання – ТБО, до якого ввійшли бібліотеки різних систем і відомств, що сприяло створенню єдиного фонду бібліотек і забезпечувало максимальне його використання.
За рішенням виконавчого комітету жовтоводської міської ради у 2002 році дитяча бібліотека одержала нове приміщення у Центрі дитячої творчості (ЦДТ) по вул. Маяковського, 59, де вона розташована і сьогодні.
Дитяча бібліотека має багато нагород і дипломів, що свідчать про високий професіоналізм її працівників – освічених, грамотних ентузіастів своєї справи, людей, закоханих у свою професію, людей, котрі працювали в дитячій бібліотеці в різні роки її існування і кожний з яких зробив свій неоціненний внесок у розвиток бібліотеки. Деякі з них згодом продовжили свій творчий шлях у інших структурних підрозділах КЗК «Жовтоводська ЦБС».
На сьогоднішній день штат бібліотечних працівників дитячої бібліотеки складається із 5 чоловік. Тут згуртувався колектив однодумців, справжніх фахівців своєї справи, котрі підтримують започатковані традиції та вносять інновації в сучасну бібліотечну справу. Творчо, з натхненням, відповідальністю підходять до виконання своїх професійних обов’язків на чолі із заступником директора по роботі з дітьми Інною Борисівною Неделяєвою, провідний бібліотекар Алла Олександрівна Воленко, бібліотекарі Карина Андріївна Кажанова, Тетяна Леонідівна Капканець та Людмила Миколаївна Нужна.
У 2016 році дитяча бібліотека відзначила свій 50-річний ювілей. Попереду ще багато цікавих планів. Дитяча бібліотека, незважаючи на свій шановний вік, молода та повна сил.
Бібліотека сьогодні
Сьогодні дитяча бібліотека КЗК «Жовтоводська ЦБС» – це інформаційно-дозвіллєвий центр, де традиційні послуги органічно поєднуються з різного роду заходами, які дозволяють дитині та її родині заповнити своє дозвілля, ліквідувати інформаційний вакуум, задовольнити освітні потреби та прилучитись до досягнень світової культури. Дитяча бібліотека займає особливе місце у вихованні творчої особистості, створенні умов для повноцінного фізичного, інтелектуального, духовного розвитку дитини, для піднесення культури і духовності.
Діяльність дитячої бібліотеки спрямована на формування якісного і повноцінного складу фонду, спроможного забезпечити різноманітні інформаційні запити і потреби користувачів. Універсальний фонд дитячої бібліотеки складає понад 50 тисяч екземплярів друкованих видань. Це література з різних галузей знань на допомогу в оволодінні шкільною програмою, універсальні енциклопедії для допитливих, художні твори різного жанру, періодичні видання на всі смаки.
Щороку дитячу бібліотеку відвідують до 2,5 тисяч користувачів, яким видається понад 53 тисяч примірників документів. Бібліотека надає послуги з обслуговування читачам-дошкільникам, учням 1–9 класів і організаторам дитячого читання – батькам, учителям, бібліотекарям.
Дитяча бібліотека у своєму складі має два структурних підрозділи – абонемент і читальний зал, які забезпечують виконання головних її функцій, залучення до дитячої книги та читання дошкільників, учнів 1–9 класів, організаторів дитячого читання, реалізацію прав користувачів на вільний доступ до інформації та задоволення їхніх читацьких потреб, обумовлених навчальними, суспільними, педагогічними та особистими інтересами.
На абонементі до послуг користувачів різноманітний вибір класичних і сучасних творів українських і зарубіжних авторів, література з різних галузей знань, яка задовольнить найрізноманітніші запити.
У читальному залі здійснюється інформаційно-бібліографічне обслуговування відповідно до змін у суспільстві та пріоритетів споживачів. Зорієнтуватися користувачам в океані носіїв інформації та полегшити пошук відповідей на питання допомагає довідково-бібліографічний апарат, котрий включає в себе систему каталогів і картотек та довідково-інформаційний фонд. Дві третини фонду читального залу складає література універсального характеру з різних галузей знань. Його складовою частиною є періодичні видання, які надають користувачам необхідну оперативну та актуальну інформацію.
У краєзнавчому куточку «Зоря моя – рідна земля» зібрано краєзнавчі видання регіонального змісту, місцеві документи, які зберігають культурні традиції та відображають місцеву історію в контексті історії й культури всієї країни.
Інфотека «Будинок інформаційних знахідок» надає відомості про освітні заклади міста, гуртки та клуби, адреси юридичних і соціальних служб, інші дані, котрі стосуються щоденного життя мешканців міста.
На базі читального залу діє народознавчий клуб «Берегиня». Його завдання – навчити, зберегти та передати нащадкам усі найкращі надбання національної культури, виплекані протягом століть українським народом, сприяти використанню кращих традицій і обрядів у практиці сьогодення.
До головних складових діяльності дитячої бібліотеки належать організація та проведення різноманітних культурно-просвітницьких та інтелектуально-інформаційних заходів як в стінах бібліотеки, так і поза її межами. У бібліотеці використовують традиційні та інноваційні форми популяризації книги і читання. Серед них: книжкові виставки-інсталяції, перегляди літератури, літературні ранки, вечори, свята, інформаційна підвіска, краєзнавча студія, інформ-колаж, хронограф історії, лабораторія читацького смаку, літературне дежавю, казкова карусель, творча мозаїка, інтерактивна подорож, слов’янський диліжанс, художня майстерня, зустрічі з ветеранами, знаними людьми міста та багато інших за формою і різноманітних за тематикою заходів. Реалізація такої діяльності дитячої бібліотеки відбувається із залученням соціальних, громадських та навчальних закладів міста та області.
Популяризації читання та промоції дитячої бібліотеки, зміцненню зв’язків і координації діяльності всіх організацій, закладів, соціальних інститутів у напрямку інформаційної, освітньої та культурної діяльності в обслуговуванні дітей і організаторів дитячого читання сприяє реалізація комплексно-цільової програми «Територія читання». Щорічна Програма літнього читання дитячої бібліотеки сприяє підтримці інтересу до читання і до книги під час літніх канікул та змістовному заповненню дозвілля юних користувачів.
Дитяча бібліотека активно долучається до участі у всеукраїнських, обласних і міських конкурсах, що стимулює розвиток читацької активності та популяризації читання, а також сприяє розвитку творчих здібностей читачів. Найбільш популярним став у читачів Всеукраїнський конкурс «Найкращий читач року». Читачі бібліотеки неодноразово займали призові місця та ставали переможцями у різних номінаціях.
Сьогодні адаптуватися дитячій бібліотеці до умов, які диктує суспільство, дозволяє різнобічне вивчення інформаційних потреб і запитів користувачів, їхніх читацьких інтересів, освітнього та інтелектуального рівнів. Різноманітні соціологічних дослідження, що проводить бібліотека, дозволяють розробити стратегію і тактику з огляду на нові соціальні умови життя.
Дитяча бібліотека є методичним і координаційним центром для дитячих бібліотек інших систем і відомств. Згідно Концепції розвитку методичної служби, надає якісну кваліфіковану методичну допомогу фахівцям бібліотечної галузі.
Рекламно-іміджева діяльність бібліотеки сприяє інформуванню користувачів і мешканців міста про ресурси та послуги закладу. Корисну інформацію читачі можуть отримати, ознайомившись із друкованою продукцією, розробленою бібліотечними працівниками: рекомендаційними списками літератури, пам’ятками, порадами, шорт-листами та іншим. Усі найбільш значимі події бібліотечного життя відображаються в новинах телевипусків і на сторінках періодичних видань, на сайтах міськвиконкому і КЗК «Жовтоводська ЦБС», на сторінці дитячої бібліотеки у соціальній мережі «Facebook».
Індивідуальний, уважний підхід до кожного читача – ось головний пріоритет дитячої бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС». Дитяча бібліотека постійно у пошуку нових інноваційних ідей, ефективних форм обслуговування. Колектив прикладає максимум зусиль, щоб вона відповідала вимогам часу і була потужним центром інформації, освіти, дозвілля в місті.
Бібліотеки України для дітей: Довідник.– Вінниця: Теза, 2008.– С.44.
Жовті Води – місто нашої долі: Історичні нариси.– Жовті Води, 2012.– С.176.
Жовтим Водам – 100: Історичні нариси / Ю. Пригожин.– Дніпропетровськ: Січ,1985.– С.102.
Місто наших мрій і сподівань: Історико-економічний нарис.– Жовті Води,2007.– С.224 – 225.
***
Воленко А. Чорнобильські дзвони у дитячих серцях: підсумки міського літературно – творчого конкурсу «Голосить дзвін стривожено у квітні» // Жовтоводські вісті.– 2016.– №19.– 6 трав.– С. 7.
Канікули – весела пора: робота бібліотек міста влітку // Жовті Води. Новини, коментарі, оголошення – 2015.– №20.– 31 лип.– С. 5.
Капканець Т. Той світ, що отчим краєм зветься: до 85 річчя створення Дніпропетровської області // Жовтоводські вісті.– 2017.– №11.– 17 берез.– С. 3.
Красночуб О.В. Берегині книжкового царства: співпраця дитячої бібліотеки та НВК «Дивосвіт» // Жовтоводські вісті.– 2015.– №40.– 9 жовт.– С. 7.
Неделяєва І.Б. Перемога читача дитячої бібліотеки у Всеукраїнському конкурсі «Лідер читання» // Жовтоводські вісті.– 2018.– №42.– 19 жовт.– С. 1.
Неделяєва І. Перемагають найкращі!: підсумки Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України 2015» // Жовтоводські вісті.– 2015.– №14.– 10 квіт.– С. 1.
Нужна Л. Зимові свята – найкращі!: новорічні свята в бібліотеці // Жовтоводські вісті.– 2016.– №3.– 15 січ.– С. 10.
Нужна Л.М. Нагородження переможців конкурсу «Прочитав сам – раджу друзям» // Жовтоводські вісті.– 2015.– №11.– 20 берез.– С. 8.
Нужна Л.М. Творчість, як життєва необхідність: цікаві зустрічі в бібліотеці // Жовтоводські вісті.– 2018.– №40.– 5 жовт.– С. 8.
«Роби добро і клади його у воду»: Жителька Жовтих Вод подарувала дитячій бібліотеці кілька сотень книжок // Жовті Води. Новини, коментарі, оголошення.– 2018.– №7.– 16 лют.– С. 2.
Сіра Н. Перше свято літа: участь дитячої бібліотеки у міському святі // Жовтоводські вісті.– 2015.– №22.– 5 черв.– С. 1.
Бібліотечні Жовті Води
Сторінка Дитяча бібліотека КЗК «Жовтоводська ЦБС» в соціальній мережі Facebook
Редакція від 17.09.2020